Değer Kaybı Kriterleri

DEĞER KAYBI KRİTERLERİ NELERDİR ?

 

 Aracın hasar gören parçanın aynı bölgesinden daha önceden işlem yapılmamış olması gerekiyor. Aynı bölgeden kazası varsa sonraki kazadan değer kaybı alınamamaktadır.

 Araç satış gerçekleşmiş olsa dahi kaza yaptığı tarihte ruhsat sahibi kim ise değer kaybını kaza tarihindeki araç sahibi alabilmektedir. Kısacası aracın el değiştirmesi değer kaybı alınmasına engel değildir.

 Değer kaybında zaman aşımı 2 yıl olup kaza tarihinden itibaren 2 yıl içinde değer kaybı alınır. Şayet kazanız polis tutanaklı ve yaramalı bir kaza ise 8 yıl, ölümlü kazalarda 15 yıl  bu takdirde süreye uzayabilmektedir.

Değer kaybı almış olsanız bile yeterli seviyede değer kaybı alınmadı ise fark bedeli için dava yoluyla tekrardan değer kaybı farkı alınabilmektedir.

.Değer kaybı alınacak olan aracın kazada kusursuz olması ve kısmî kusurlu olması gerekmektedir. Söz gelimi % 50 oranında dağıtılan kusur oranında değer kaybı % 50 olarak alınabilmektedir.

Değer kaybı kazaya karışan karşı taraftaki kusurlu aracın trafik poliçesinden alınabilmektedir.

 Karşı tarafın trafik poliçesinden talep edebileceğiniz hasar ve değer kaybı tutarı, trafik sigortasının teminat tutarı ile sınırlıdır.

 Ağır Hasar Kaydı olan araçlarda değer kaybı alınamamaktadır.

0 comments on “Değer Kaybı KriterleriAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir