Sık Sorulan Sorular

Araç Değer Kaybı Nedir?

Kazadan önceki ikinci el piyasa değeri ile kazadan sonraki ikinci el piyasa değeri arasındaki düşüş farkına ‘araç değer kaybı‘ denir. Bu fark sigorta şirketinden talep edilmediği sürece hiçbir şekilde karşılanmaz.

Araç Pert Kayıtlı Ise, Değer Kaybı Alınabilirmi?

Piyasa koşullarının altında bir bedel ödenmesi durumunda Bilirkişi talep edilerek rayiç bedel belirlenir ve sigorta şirketinden talep edilir. Aracın ağır hasarlı olması ve onarılması durumunda bilirkişi tarafından inceleme yaptırılarak araç değer kaybı hesaplanarak ilgili taraflardan talep edilir.

Kazalarda Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Değer kaybı için haklı olduğunuz durumda karşı tarafın sigorta şirketine başvuruda bulunulduğunda, trafik sigortası kazada sorumluluğu olmayan ya da en az sorumluluğu olan kişinin değer kaybını karşılar. Eğer kazada sorumlu siz iseniz bu durumda trafik sigortasından tazminat talep edemezsiniz.

Hasar Farkı Tazminatı Nedir?

Aracınızı özel serviste veya sigorta şirketinin anlaşmalı servisinde yaptırdıysanız aracınızdaki eksik, hatalı tamir işleminden kaynaklı oluşan maddi kaybı alabilme durumuna denir.

Araç Değer Kaybı Şartları Nelerdir?

Karşı tarafın %100 kusurlu olması veya sizin %50 kusurlu olmanız gerekmektedir. Kaza süresinin 2 yılı geçmemiş olması gerekmektedir. Meydana gelen hasarının değer kaybı talep edilecek hasarı ile aynı bölgeden olmaması gerekmektedir

Pert Farkı Tazminatında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sigorta şirketinin araç için kısmi ödeme yapmasından sonra ortaya çıkmaktadır. Sigorta şirketleri kasko poliçesi kapsamından mağdur sigortalının araç bedelini tam olarak ödemesi gerekmektedir. Ancak Sigorta şirketleri genel anlamda , eksik bedel ödenmektedir Açılacak tazminat davası ile fazlaya ilişkin haklarınızın dava yoluyla tahsil edilmesi gerekmektedir.

Araç Değer Kaybı Davası Ne Zaman Açılır?

Araç değer kaybı davası, kaza olayının öğrenildiği tarihten itibaren iki yıl içinde açılması gerekir. Ancak kazanın olduğu tarihten itibaren on yıl içinde araç değer kaybı davası açılmamışsa zaman aşımına uğrar

Nasıl Talep Edebilirim?

Alanında uzman bir avukat desteği ile konumu itibariyle sigorta şirketlerine karşı işlemlerinizi takip ettirerek hak kaybına uğramanızın önüne geçebilirsiniz. Değer kaybına başvuru ve  tazminatını, Hasar Farkı tazmini  geri alma konusunda destek vermekte bu işlemler, konusunda bize ulaşabilirsiniz.